TWORZYMY STRONY WWW, DEDYKOWANE BAZY DANYCH.

ADMINISTRUJEMY SIECIAMI KOMPUTEROWYMI.

 

Administracja mysql

Gdy myślimy o administracji bazami danych, od razu nasuwa nam się jako rozwiązanie phpmyadmin. Zdawałoby się, że uniwersalny i jedyny klient do zarządzania bazami danych mysql na serwerach internetowych. Tymczasem obok tego (co tu dużo mówić), ciężkawego, choć niewątpliwie dobrego rozwiązania istnieje jeszcze kilka innych.

Jednym z ciekawszych - i niewątpliwie prostszych jest "Adminer", który wewoluował z "phpMinAdmina".

Całość oprogramowania składa się z jednego (!!!) pliku php, więc "zainstalować" można go w zasadzie wszędzie. Jako program kliencki do obsługi baz danych, pozwala łączyć się nie tylko z mysql'em lecz również z bazami SQLite, PostgreSQL, MS SQL i Oracle. Zarówno tworzenie jak i zmiana tabel w Adminerze jest znacznie lepiej i plastyczniej rozwiązana a sam panel administracyjny jest bardzo intuicyjny. W dodatku do zarządzania wybraną bazą danych i rozpoczęcia pracy wystarczy znajomość adresu serwera (domyślnie localhost), nazwy użytkownika i hasła - czyli dokładnie tych samych danych, co do połączenia się z phpmyadminem, ale bez konieczności instalacji kilkuset plików na serwerze. W sumie jedyne na co można narzekać, to ilość dostepnych eksportów baz - tylko trzy a nie szesnaście ale sql, csv i tsv to wystarczająca ilość do większości zastosowań.

Czasami się mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego - w wypadku Adminera dostępne są pluginy, rozszerzające jego bazową funkcjonalność ale bez znajomości choćby podstaw php, nie będzie łatwe ich włączenie - to taka łyźka dziegciu w tej beczce miodu. Na szczęście pluginy nie są niezbędne do działania programu ani stabilnej pracy na bazach danych z jego pomocą. Rozszerzają jedynie jego możliwości (np. o eksport do formatu XML)

Dla osób chcących porównać oba rozwiązania:

  • phpMyAdmin (około 2.5 - 3 MB w wersji spakowanej do instalacji i konfiguracji)
  • Adminer (około 360kB, gotowy do użytku  plik php)

 

Copyright © 2011 Hieroglif Tomasz Misterka